2011. március 31., csütörtök

Kispesti Ásványbörze

2011. március 26-án újra megrendeztük a Kispesti Ásványbörzét, ahol gyönyörű ékszerekkel, ásványokkal, csigákkal, kagylókkal várták a vendégeket a világ minden tájáról.
Számos kiállító mutatta be a hazai lelőhelyekről, valamint a világ más tájairól származó ásványait. Látható volt jó néhány ritka, nagy értékű kincs, és megtalálhatók voltak a gyógyító ásványok is, amelyeknek korunkban egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak. Az ásványok és kőzetmaradványok mellett kaphatóak voltak a különféle ásványból készült ékszerek, ajándéktárgyak és kiegészítők is.






További képeket itt találsz.

Zumbázz velünk!

2011. március 24-én csütörtökön kezdetét vette a ZUMBA tanfolyam.
A bemutató órán rengetegen voltak és élvezettel mozogtak a latin ritmusokra!
A tanfolyam hétfőnként és csütörtökönként van 19,30-tól 20,30-ig.
Minden mozogni vágyót szeretettel várunk! :)


1848. március 15.

Az 1848-as forradalomra emlékeztek Kispesten

2011.03.16.

A hagyományhoz hűen idén is a Kossuth téren rendezett ünnepségen emlékeztek a kispestiek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára március 15-én. A szónok, Vinczek György alpolgármester aktuális témákra, a sajtószabadságra és a Kispest újság megszüntetésére is kitért ünnepi beszédében.

„Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély, és varázsos rendhagyás” – idézte Márai Sándor sorait Vinczek Györgyalpolgármester az ünnepség szónoka március 15-én délelőtt a Kossuth-szobornál. Hangsúlyozta, hogy az ünnepeknek az emlékezésről és az emlékteremtésről kell szólniuk, és ezen a napon forradalmunk kapcsán a győzelemről, nem pedig a bukásról kell emlékeznünk. 

Aktualitása okán beszélt a forradalom egyik legfontosabb eredményéről, a sajtószabadságról is. „Sajnos nem kerülhetem ki, hogy a sajtószabadságot – a médiatörvény megalkotása, az állami ellenőrzés szinte korlátlan kiterjesztése óta – ismét féltenünk kell. Talán a félelem a kulcsszó. Félelem a mindenható médiatanács elfogultságától, a szabad véleménynyilvánítás kiszámíthatatlan következményeitől. És félelem attól, hogy a fenyegetettség ismét öncenzúrához és szolgalelkűséghez vezet, s hogy újra csak jelbeszédben mondható el, írható le a hatalmat és annak képviselőit érintő elmarasztaló, vagy éppen elítélő gondolat” – mondta Vinczek György.

Az alpolgármester kitért a helyi lap ügyére is: „Fájó dolog éppen a szabad sajtó napján arról beszélni, hogy megszűnt a Kispest újság. Ez a helyi újság ugyanis valóban szabad szellemiséggel működött: kiegyensúlyozott volt, részrehajlás nélkül tájékoztatott a helyi eseményekről, esélyt adott az egyházaknak és civil szervezeteknek is a tájékoztatásra. Sokak számára ez volt az Újság, amit rendszeresen olvashatott. A kispestiek szerették és elfogadták a lapot. Ennek most vége, az alkalmi többség egy tollvonással szüntette meg.” 

Végül a társadalmi összefogás fontosságára hívta fel a figyelmet Vinczek György. „Azt szeretnénk, hogy a közös teherviselés valóban arányos, igazságos, a terhekhez és a jövedelmekhez mért legyen, s ne taszítsa még nagyobb nyomorba a napról-napra élő embereket… Magyarországon korábban, és az óta sem volt példa olyan mértékű társadalmi összefogásra, mint a forradalom és szabadságharc másfél esztendejében. S bár a függetlenség, a nemzet szabadsága akkor csak átmeneti lehetett, a nemzeti közösség örökre megteremtődött.” – mondta az alpolgármester. 

A megemlékezés a KMO Művelődési Ház szervezésében zenés-táncos, irodalmi előadással folytatódott, melyben a Theatrum Hungaricum színészei, a Forgatag táncegyüttes, valamint az Obsitos zenekar működött közre. Az ünnepség végén az egyházak, a pártok, az intézmények, valamint a civil szervezetek képviselői és a lakosság helyezték el az emlékezés virágait a Kossuth-szobornál. Az önkormányzat nevében Vinczek György és Dr. Kovács Bence alpolgármesterek, valamint Dr. Istvánfi Sándor címzetes főjegyző koszorúzott. 

2011. március 8., kedd

Kinder Tojás Fesztivál - másodaik nap

Vasárnap is sok szép produkciót láthatott a zsűri és a fesztivál közönsége. Próza, színpadi játék, ének, hangszeres zene és egyéb kategóriában indultak a versenyzők.


A továbbjutottak listája:

Janus Színjátszó Csoport - színjáték
Tubarózsa együttes - ének
Nagy Gábor - próza
Jámbor Anna - próza
Hat húron pendülünk - hangszeres zene
Los Banditas - hangszeres zene
Kulcsár Fanny - hagszeres zene
Budai Csaba - próza
Harangvirág énekegyüttes - ének
Péntek Fanny és Gyimesi alina - ének
Vass kalap - színpadi játék
pataj Lajos - próza
Berke Jázmin - mese
Tóth Réka - próza
Juhász Réka - próza
Mágnes Színház - egyéb
Varga Kata Nikoletta - hangszeres zene
Huang Ying Viki - hanszeres zene
Kissziporka - néptánc
Kecskeméti Gergely - néptánc
Lukács Nikolett - Willhelm Judit - néptánc
Hajlakk - Marishévizi Fitness - show tánc
Arcot Táncstúdió - Rózsaszín párduc - tánc
Iski Fanni - Maroshévizi - show tánc
Spanyol hangulat - Minorex SE - tánc
Gengszter - Maroshévizi Fitness - tánc
Pinoccio - Maroshévizi Fitness - egyéb
Arcok Táncstúdió - Én kicsi labdám - tánc
Stefán Alexandra - Marishévizi fitness - tánc
Szabó Lili - Marishévizi Fitness - egyéb
Londiner - Marishévizi fitness - fitness

GRATULÁLUNK!

2011. március 5., szombat

Kinder Tojás Fesztivál elődöntő - Első nap

Nagyon sok táncoslábú iskolással zártuk a napot, számos tehetség ropta a színpadunkon! :) Minden résztvevőnek gratulálunk és köszönjük, hogy eljött!
Holnap színpadi játék, ének és próza kategóriában mérettethetnek meg a fiatalok!
Kíváncsian várjuk! :)

2011. március 1., kedd

Pillanatképek Kispest múltjából – művészszemmel

2011.02.25.

Több mint hetven alkotás eleveníti fel Kispest képzőművészeti életét a múlt század 10-es és 20-as éveitől a 70-es évek végég. A Nagy Balogh János Kiállítóteremben csütörtök este nyílt tárlat különlegessége, hogy először látható együtt a Helytörténet Gyűjtemény ebből a korszakból származó képzőművészeti anyaga. A kiállítás egyben második felvonása a gyűjtemény egy hónapja nyílt Pillanatképek Kispest múltjából című tárlatának.

Gajda Péter polgármester köszöntötte, és unikumnak nevezte a Helytörténet Gyűjtemény új tárlatát, amelyet Vajda László, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Képcsarnokának főosztályvezetője nyitott meg csütörtök este Nagy Balogh János Kiállítóteremben. A múlt századi kispesti képzőművészeti életet bemutató kiállítás valóban különleges, hiszen a közönség először láthatja együtt a gyűjtemény 1910-es és 70-es évek közötti időből való képzőművészeti anyagát. A tárlat, amely alkotók, művek és egyesületek oldaláról közelít a témához, egyben emléket állít az Ady Endre úti galéria névadójáról elnevezett 90 éves egyesületnek. 

Ez a történet 1921-ben kezdődött. „Hybl József szobrász és Telek Antal festőművész létrehozta a Kispesti Képzőművészek Társaságát, melynek célja a művelt közönség figyelmét a képzőművészetekre terelni. E célból művészeti felolvasásokat, és évi két kiállítást terveznek.” – olvasható a Kispesti Hírlap 1921. május 22-i számában. Ez volt az első lépés ahhoz, hogy összefogott, tudatos képzőművészeti élet teremtődjék Kispesten. Nagy Balogh János festőművész halála után két évvel, Kispest várossá válása előtt egy évvel járunk, a művészek felismerték, hogy egyesületbe tömörülve, kiállításokat, előadásokat, beszélgetéseket szervezve felhívhatják magukra a figyelmet. Az egyesület hivatalosan 1929-ben jön létre: május 29-én nyílik meg a Városháza közgyűlési termében a már bejegyzett és alapszabállyal rendelkező Kispest-Pestszentlőrinci Képzőművészek Nagy Balogh János Egyesület bemutatkozó kiállítása. A Nagy Balogh János Egyesület 1946-ban, az egyesületeket érintő kormányrendelettel megszűnt, majd többször újraéledt: 1947-ben a Munkás Kulturszövetség Képzőművészeti Szakosztályának jelmezében, 1962-ben pedig a Hazafias Népfront Nagy Balogh János Képzőművészeti Köreként. A működési szabályzat deklarálta, hogy a kör az 1929-ben megalapított egyesület jogutódja. Céljait kiegészítette a fiatal tehetségek fölkutatásával, táborok szervezésével. 1974-ben Nagy Balogh János születésének 100., halálának 55. évfordulóján a kör kezdeményezte, hogy emléktáblát avassanak a festő lakóházának (Ady Endre út. 42.) falán. A Kör működése lassanként elhalt, de 1979-ben, a Nagy Balogh János Egyesület létrejöttének 50. évfordulóján Viola József festőművész kutatásai alapján megírta történetük kismonográfiáját, majd 1980-ban életre hívta a Kispesti Képző- és Iparművészeket. Főként üzemi kiállításokat szerveznek, és először kapott nagyobb jelentőséget az iparművészet és az ipari tervezés. Tulajdonképpen e csoportosulás folytatása a Kispesti Helikon Kulturális Egyesület, amely 1995-ben saját alapító okirattal és célkitűzéssel jött létre – tudható meg a kiállítás vezetőjéből.

Ebből a pezsgő képzőművészeti életből nyújt ízelítőt a május 22-ig nyitva tartó tárlat. Látható itt Kisfaludy Strobl Zsigmond bronz mellszobra Kispest egyik alapítójáról, Varju Kálmánról, Szervánszky Jenő festménye Beretvás Tamás patikusról és a Kossuth-szobor eredeti modellje, Hybl József alkotása. Egyéb érdekességek mellett találkozhat a közönség Nagy Balogh János, valamint két barátja, Klimo István és Muszély Ágoston, illetve Komjáti Wanyerka Gyula képeivel és Laborcz Ferenc szobrával is. Időben K. Nagy Sándor 1977-es Ady-sorozata zárja a kiállítást.